Titulní strana > O včelích produktech > Propolis

PROPOLIS

Původ propolisu

Včely sbírají na stromech pryskyřici, do které přidávají výměšky svých žláz. Do úlu propolis nosí v rouskách na zadních nohách - podobně jako pyl.

Včely používají propolis ve dvou základních formách:

Včela na kraji úlu a propolis
  • řídký na natírání stěn a jiných částí úlu - zejména z desinfekčních důvodů
  • hustý na tmelení skulin či zmenšování vletových otvorů - pro izolaci hnízdní dutiny

Kromě toho umí propolisem pokrýt celé tělo vetřelce, který se dostal do úlu, ale ven již ne. Aby zabránili rozkladu jeho těla, doslova jej mumifikují.

Samotné (celosvětově využívané) slovo propolis pochází z řečtiny: pro = před, polis = město. České výrazy smoluňka či dluž se příliš nepoužívají. Maximálně ještě včelí tmel.

Složení propolisu

Propolis

V propolisu bylo zjištěno 34 léčivých složek. Propolis obsahuje 50 - 60 % pryskyřic, 10 - 12 % éterických olejů a asi 5 % pylu. Tyto látky mají velmi příznivé účinky na lidský organismus. Široké spektrum uhlovodíků, mastných kyselin, terpenoidů, vitamínů a ostatních organických látek zastupuje bohaté společenství, které se jinde v přírodě nevyskytuje.

Pro své výrazné desinfekční a hojivé účinky je propolis mezi lidmi velice žádaný. Užívá se především ve formě tinktury. 

Propolisová tinktura dokonale desinfikuje, ničí nebo omezuje růst některých bakterií, virů, plísní. Má svíravé účinky a lokálně tlumí bolest. Podporuje obranyschopnost organismu.

Propolisová tinktura je podpůrný prostředek k dezinfekci dutiny ústní a kůže, při nachlazení a virových onemocnění horních cest dýchacích, k potlačení infekcí a zánětů v dutině ústní a nosohltanu, k tlumení bolesti zubů a masážím dásní při paradentóze a při hojení nerozsáhlých popálenin. Je vhodná při plísňovém a ekzémovém onemocnění pokožky. 

Alergii na propolis zjistíme natřením zápěstí na dlani. Pokud do 24 hodin kůže nezčervená, můžeme propolis používat. 

Konkrétní příklady použití propolisu:

Naše nabídka propolisu >

Další včelí produkty:
Včelí med
Květový pyl
Včelí vosk
Apisin
Mateří kašičk

 

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů |    © 2010 - 2019 Trubec.cz , systém 3wShop verze 1.4.0.